Przygotowania cz. I – jak kupić bilety na Kolej Transsyberyjską?

Siema,

Mam zbyt małą wiedzę i w związku z tym nie czuję się wystarczająco na siłach, aby opisać wam wszystkie aspekty związane z Transsybem. Zresztą zapewne dokładne przedstawienie tematu, to materiał na kilka postów, a nie chcę przynudzać i brodzić w nieskończonej głębokości tego tematu rzeki. Więcej będę wiedział po powrocie i zapewne wtedy się pokuszę o rozszerzenie tematu ;P
W tej notatce postaram się zbytnio nie komplikować sytuacji i sprezentować jedynie kilka najprzydatniejszych kwestii związanych z zakupem biletów na tą kolej. Tak, żeby trafiło to do prostego człowieka, a nie hurr durr wielkiego podróżnika. Powiedzmy, że do wyboru macie trzy opcje ich nabycia:

 1. Biuro podróży,
 2. Pośrednictwo zakupu (przykładowo Tutu),
 3. Robicie to samodzielnie,

Oczywiście każda z tych opcji, podobnie jak wszystko w życiu ma swoje wady i zalety. Skorzystanie z jednego z dwóch pierwszych punktów wiąże się z szybkim i pewnym zakupem przepustki do bram Sybiru 😉 Z chęcią zostaniecie wyręczeni z planowania każdego najdrobniejszego szczegółu wspomnianego procesu. Podajecie informacje skąd, dokąd, jakie warunki, przystanki, odcinki, inne udogodnienia, etc. Uogólniając można założyć ręce za głową, odprężyć się na fotelu i zostawić komu innemu ten cały ambaras. Minusem takiego wyjścia jest niestety cena, która będzie relatywnie wyższa od samodzielnego zakupu. Wpływa na nią wiele czynników, m. in. dostępność miejsc i okres czasu, w którym interesuję was przejazd koleją (im szybciej, tym drożej). O ile więcej zapłacicie? Zależy od pośrednika i rodzaju oferty z jakiej skorzystacie (a tego tałatajstwa jest multum).

Dla innych, którzy mają czas i cierpliwość (a przy okazji chcą się czegoś nauczyć) istnieje opcja samodzielnego zakupu, którą sam wybrałem i na której teraz się skupię. Uprzedzam, że nie będzie to skomplikowane, także nie ma się czego bać 🙂

W pierwszej kolejności należy odwiedzić stronę internetową Rosyjskich Linii Kolejowych i zarejestrować się tam jako nowy użytkownik. Dla osób, których rozwiązywanie rosyjskiej cyrylicy nie jest mocną stroną, w prawym górnym rogu istnieje możliwość przełączenia się na język angielski.

Kolejnym krokiem, powinno być wybranie zakładki see timetable/buy ticket.

1

Po kliknięciu w to miejsce, ukaże się wam miejsce, w którym wpiszecie podstawowe, główne informacje (skąd, dokąd, godzina, data, powrót). Apropos godziny…Dobrze wiedzieć, że w tym przypadku jak i przy innych okazjach w pociągu obowiązuje czas moskiewski i wszystko jest w nim podawane!

2

Po uzupełnieniu niniejszych danych pojawi się opcja buy ticket, którą rzecz jasna wybieracie. Konsekwencją tego będzie możliwość wybrania odpowiedniego kursu i podróżnej klasy. Cena, która jest od niej zależna będzie podana w rubryce obok, w rosyjskiej walucie – rublach.

3

 


Klasa

Zapewne ciekawi was kwestia podróżnych klas. Już spieszę z wyjaśnieniami:

 1. Pierwsza klasa— coś dla osób ceniących sobie prywatność. Dwumiejscowe przedziały z kanapami, które mogą pełnić funkcję łóżek,
 2. Druga klasa (tzw. kupe) – przedziały są czteroosobowe, z piętrowymi łóżkami,
 3. Trzecia klasa (tzw. platzkarta) – stricte sypialny wagon bez przedziałów. Poszatkowany jedynie segmentami, w których znajduję się sześć piętrowych łóżek (w sumie 54 na wagon). Najtańsza opcja. De facto mój wybór. Idealne miejsce dla osób szukających kontaktu z innymi podróżnymi,
 4. Czwarta klasa – tylko miejsca siedzące;

Miejsca
Kontynuując zakupy. Jeśli wybraliście już satysfakcjonującą klasę, oraz pociąg czas skupić się na miejscach. Wg. mnie najlepszym wyborem powinny być miejscówki w okolicach środka wagonu. Czemu? Ponieważ w trakcie podróży nie będzie wam towarzyszył zapaszek z toalet (które są dwie i znajdują się na przeciwległych końcach wagonu). Do tego zaraz przy wejściu znajduję się samowar (darmowa gorąca woda #janusznosacz), przy którym zapewne będą zbierały się tabuny ludzi. Rzecz jasna bilety w pobliżu wcześniej wspomnianych lokacji są diametralnie tańsze. Jako ciekawostkę podam fakt, że przy samowarze znajduję się przedział prowadnicy (pani konduktor) i gdzieś w korytarzu znajduje się nawet kilka gniazdek na prąd. Wniosek z tego prosty. Albo podczas jazdy przestawicie się na detoks od elektroniki, albo wyposażcie w powerbanki.

4


Zbliżając się do końca, pozostało jedynie uzupełnić dane osobowe. Wyprzedzając pytania. W rubryczce, w której należy podać typ dokumentu, wybierzcie foreign document. Dodatkowo można wykupić ubezpieczenie, lub pościel (co polecam, bo kosztuje grosze).

5

Za bilet bez problemu zapłacicie kartą kredytową, lub debetową. Jedyny wymóg jest taki, że musi posiadać zabezpieczenie 3-D Secure, co w aktualnych czasach jest już standardem. Delikwent w rozszerzeniu *pdf zostanie w ciągu kilku sekund przesłany na waszą skrzynkę e-mail.

Jak to wygląda cenowo? Ja za bilet w platzkarcie, na odcinku Moskwa – Irkuck zapłaciłem 7832.9  rubli (453 PLN). Chyba nie jest to drogo biorąc pod uwagę fakt, że to podróż przez 4202 km. (2611 mil) rozbita na około cztery dni. Kolejny wydatek, czyli bilet na odcinek Irkuck – Naushki (miejscowość przy granicy z Mongolią) to koszt 1671.5 rub. (96 PLN). Przy wejściu do pociągu bez żadnego problemu możecie użyć wcześniej wydrukowanego na komputerze biletu. W celu ułatwienia życia niektóre z nich posiadają oznaczenie E-registration. W takim wypadku wystarczy jeżeli w pociągu wylegitymujecie się dokumentem, którego użyliście przy zakupie.

PS Jak widzicie jest to proces prosty jak konstrukcja cepa. Jeśli jednak będziecie mieć jakieś pytania, walcie do mnie jak w dym 🙂


W następnym wpisie, zmora wszystkich podróżniczych wolnych dusz – wizy. Łatwo nie było, a czekały mnie przeboje z trzema państwami…

Z Panem Bogiem,

Bartosz Kwiek, 12.06.18, Londyn.

4 myśli w temacie “Przygotowania cz. I – jak kupić bilety na Kolej Transsyberyjską?”

 1. Najlepszy opis jaki kiedykolwiek widzialam dziekuje. wybiore sie w te podroz kiedys. Bo to moje marzenie. Powiedzenia zycze

 2. Bardzo przejrzyście napisana instrukcja zakupu biletów. Interesuje mnie jednak jeszcze jedna kwestia. Co w przypadku, gdy chcę moją podróż podzielić na kilka etapów załóżmy jadąc z Moskwy do Władywostoku? Np. chcę po drodze zatrzymać się na dzień w Kazaniu, pięć dni w Irkucku. Czy muszę na każdy z tych odcinków kupić oddzielny bilet, czy może bilet kupuję jeden ,ale dokupuję miejscówki na dalszą podróż?

  1. Hej Ania,
   Dziekuje bardzo 🙂 Przepraszam, ze dopiero teraz odpisuje, ale wczoraj dopiero wrocilem z Nepalu. Jesli mam byc szczery to nie pamietam jak to dokladnie wygladalo, gdyz planowalem te podroz jakis czas temu. Cos mi swita, ze bilet na kazdy odcinek musisz kupic osobno, ale reki sobie za to uciac nie dam. Nie wiem jakie aktualnie panuja zasady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *